2015-12-02

PhotoPlay ÇEMYO'da 

Türkiye’nin en aktif Fotoğrafçılık Kulübü olan PhotoPlay ve Dünya’nın önde gelen teknoloji markalarından SONY’nin temsilcileri Namık Kemal Üniversitesi Çerkezköy Meslek Yüksek Okulu’nda öğrencilerle bir araya geldi. Okulun konferans salonunda yapılan seminerin ardından Fotoğrafçılık dersi alan tüm öğrenciler Kazak Gölü’nde fotoğraf çekimi yaptı.

Namık Kemal Üniversitesi Çerkezköy Meslek Yüksekokulu PhotoPlay ve SONY’yi ağırladı. Etkinliğe Namık Kemal Üniversitesi Çerkezköy Meslek Yüksekokulu Müdürü Doç.Dr. Can Burak Şişman, Müdür Yardımcıları Taha Aslanlı ile Ali Maralcan, PhotoPlay Genel Yayın Yönetmeni Nihat Karadağ, SONY Türkiye Ürün Müdürü Erdem Sayip, PhotoPlay Tekirdağ İl Temsilcisi Uğur Arslan ve çok sayıda okul öğrencisi katıldı.

Okul Konferans salonunda yapılan seminerde ilk olarak PhotoPlay Genel Yayın Yönetmeni Nihat Karadağ konuştu. Karadağ, öğrencilere fotoğraf çekmekten vazgeçmemeleri gerektiğini ifade ederek, “İyi bir fotoğrafçı olmanın yolu sürekli fotoğraf çekmekten geçer. Teknik olarak fotoğraf ne kadar bilinirse bilinsin en iyi fotoğraflar devamlı fotoğraf çeken ve çekim tekniğini geliştirenlere aittir. Bizler de ilk bu işe başladığımızda sürekli fotoğraf çekerek başladık. Fotoğrafçılıkta soğuk kanlı olmak çok önemlidir. Dünyanın en iyi fotoğrafları arasından gösterilen Kevin Carter’in çektiği akbaba ve Afrikalı çocuk fotoğrafını herkes biliyor ve o fotoğraf bir anda verilen bir kararla ve yaklaşık 100 dolar civarında bir makine ile çekilmiştir. Bu da demek oluyor ki iyi bir fotoğraf çekmek için çok çok pahalı makineden ziyade kıvrak zeka ve fotoğrafı göz ile çekebilmek gerekiyor” dedi. 

SONY Türkiye Ürün Müdürü Erdem Sayip de fotoğraf makinesi alanında farklı bir ürün sunan SONY aynasız makinelerinin teknik özellikleri ve avantajları konusunda öğrencileri bilgilendirdi. Erdem Sayip, “Bilindiği üzere günümüzde en sık kullanılan makineler DSLR fotoğraf makineleridir. Teknolojinin ilerlemesi ile beraber 3-4 kilogram ağırlığındaki bu makineler yerini artık hem aynasız hem de daha ufak makinelere bırakmaya başladı. Türkiye’de ve Dünya’da bunu en hızlı geliştiren marka ise SONY oldu.” dedi. Erdem Sayip konuşmasının devamında SONY aynasız fotoğraf makinelerini tanıtan video film izlettikten sonra salondaki öğrenciler seminer sonunda kullanım için getirilen makineleri tek tek deneme fırsatı buldular.

Seminer sonunda ise NKÜ Çerkezköy Meslek Yüksekokulu Müdür Yardımcısı Taha Aslanlı ve okul Öğretim Görevlilerinden Müjgan Yılmaz tarafından Nihat Karadağ ve Erdem Sayip’e çiçek takdim edildi. Seminerin tamamlanmasının ardından ÇEMYO’da Fotoğrafçılık dersi alan öğrenciler Kazak Gölü’nde 1 saatlik eğitim aldılar. Öğrenciler, PhotoPlay Genel Yayın Yönetmeni Nihat Karadağ ve PhotoPlay Tekirdağ İl Temsilcisi Uğur Arslan eşliğinde fotoğraf silüet fotoğraf çekim tekniğini uyguladılar.