2014-04-22

Afetlere müdahalede işbirliğine hazırızVARNA ÜNİVERSİTESİ’Nİ ZİYARET ETTİLER

Veliköy’de, 4 bin metrekarelik alanda inşa edilmeye başlanan projede uzman olarak görev alan öğretim görevlileri Metin Taşkın, Serdar Özer, Yalçın Karagözler ve Taha Aslanlı, aynı zamanda proje Koordinatörü olan Çerkezköy Meslek Yüksekokulu Müdürü Yrd.Doç.Dr. Ercan Buluş’un başkanlığında Bulgaristan’ın Varna Kentini ziyaret etti.

TRAKYA’DA İLK OLACAK

Varna Free Üniversitesi’nde Hukuk Fakültesi’nin Dekanı Prof.Dr. Peter Hristov, Mühendislik-Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Stefan Terziev ve İtfaiyecilik Bölüm Başkanı Doç.Dr. İvamco Bogev tarafından karşılanan heyet, üniversitede yapılan toplantıya da katıldı. Çerkezköy Meslek Yüksekokulu’nun hayata geçirmek istediği, İtfaiyecilik, İş Güvenliği, Arama-Kurtarma Eğitim, Uygulama ve Araştırma Merkezi hakkında bilgi veren Çerkezköy Meslek Yüksekokulu Müdürü Yrd. Doç. Dr. Ercan Buluş, merkezin Trakya’daki ilk Afet Eğitim Merkezi olacağını ifade etti.

YÜKSEK DONANIMA SAHİP OLACAK

Toplantıda konuşan ÇEMYO Müdürü Buluş, “Hem okulun kendi bünyesindeki Sivil Savunma ve İtfaiyecilik Bölümü öğrencileri ile İş Sağlığı ve İş Güvenliği öğrencilerinin, hem de bölgedeki ilgili diğer ilgili kuruluşların faydalanacağı bu eğitim merkezi yüksek donanıma sahip olacak” dedi.

MESLEKİ EĞİTİME TABİ TUTULUYORLAR

Prof. Dr. Peter Hristov da Varna’daki itfaiyecilik ve kurtarma eğitimleri hakkında bilgi verdi. Varna Free Üniversitesi bünyesinde, kendi ülkeleri için İtfaiyeci ve Güvenlik Görevlisi yetiştiren iki bölüme sahip olduklarını ifade eden Hristov “Öğrencilerimiz, önce Hukuk Fakültesi bünyesinde, kanunlar ve anayasa eğitimi alıp, ardından da mesleki eğitime tabi tutuluyor” dedi. Hristov, öğrencilerinin ve yurtdışından gelen kursiyerlerinin NATO’nun Varna’da bulunan Yangın ve Kurtarma Merkezi’nde pratik eğitim aldığını ifade ederek “Bu eğitimler ağaç budamadan kimyasal maddelerden müdafaaya kadar geniş bir yelpazede gerçekleşiyor” dedi.

İŞBİRLİĞİNE HAZIRIZ

Sınır komşusu olan Türkiye, Bulgaristan ve Yunanistan’ın ortak afet risklerine sahip olduğunu vurgulayan Dekan Hristov üç ülkenin ortak bir Afet Eğitim ve Müdahale Merkezi kurmasının gerekliliğine dikkat çekerek “Meriç, Arda ve Tuna Nehirleri taştığında her üç ülkede etkileniyor. Bu yönde yapılacak işbirliğine hazırız” dedi. ÇEMYO Müdürü Yrd. Doç. Dr. Ercan Buluş da sınırötesi işbirliği teklifini, projeleştirerek Namık Kemal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Osman Şimşek’e sunacaklarını ifade ederek “ “Eğer üniversite yönetimimiz, sıcak bakarsa biz de işbirliğine hazırız” dedi. Her iki üniversite arasında öğrenci değişim programı teklifinin de masaya yatırıldığı toplantımım ardından ÇEMYO heyeti NATO’ya ait Yangın ve Kurtarma Merkezi’ni de ziyaret etti.

Kaynak: Çerkezköy Haber