2014-07-08

ÜNİVERSİTELİLER MÜNAZARADA YARIŞTI - Milliyet GazetesiNamık Kemal Üniversitesi Çerkezköy Meslek Yüksekokulu’nda gerçekleştirilen ‘Etkili Münazara’ yarışmasında üniversiteliler kıyasıya yarıştı.
Çerkezköy Meslek Yüksekokulu Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı, Halkla İlişkiler ve Tanıtım, İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği, Lojistik, Sivil Savunma ve İtfaiyecilik ile Tekstil Teknolojisi Programı Birinci Sınıf öğrencilerinin aldığı ortak derslerden birisi olan Yaşam Becerileri Dersi kapsamında gerçekleştirilen münazaranın konuları, öğrencilerin çektiği ‘kura’ ile belirlendi.
İki karşıt görüş ve bu iki karşıt görüşü sahiplenen iki ayrı öğrenci grubunun yarıştığı münazaraların jüri üyeliklerini ise Yaşam Becerileri Dersi’nin Öğretim Görevlileri Yrd. Doç. Dr. Ercan Buluş ve Knk. Öğretim Görevlisi Yalçın Karagözler’in yanı sıra Halkla İlişkiler Programı Öğretim Görevlisi Taha Aslanlı ve Tekstil Programı Öğretim Görevlisi Ali Maralcan yaptı.

Öğrenciler kendilerine sunulan 15’er dakikalık sürede, hem sahiplendikleri görüşü savunma, hem de karşıt görüşü olumsuzlama mücadelesi verdi.
Yapılan elemelerin ardından finale kalan iki grup da, yine aynı jürinin karşısına bu kez şampiyonluk için çıktı. Yarım saat süren münazaranın galibi 89 puanla ‘Kar tanesi’ isimli öğrenci grubu olurken, 86 puan alan ‘Arı’ Grubu ise münazaranın ikincisi oldu. Yarışmada finale kalan her iki öğrenci grubu da Ercan Buluş tarafından plaket ve çeşitli hediyelerle ödüllendirildi. Öğrencileri tebrik eden Buluş, ikna kabiliyetinin, bütün meslek dalları için önemli bir husus olduğunu vurgulayarak "İkna gücü, bazen haklıyı haksız, haksızı da haklı yapacak kadar etkili bir güçtür. Doğruyu doğru göstermek için bile bazen ikna becerisi gerekebilir. Bunu sağlayabilmek de, Türkçe’yi güzel konuşma, zengin kelime hazinesi ve özgüven ile mümkündür. Bu yarışmayı kazananlar da, bu 3 öğeyi bir araya getirerek, rakiplerini yenmeyi başardılar. Yarışmaya katılan bütün öğrencilerimizi tebrik ediyorum" dedi.

millliyet gazetesindeki haber için tıklayınız